Jarmark św. Dominika w Gdańsku z udziałem Zagród Edukacyjnych

W pierwszy słoneczny weekend sierpnia na gdańskiej starówce zagościło stoisko promocyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Odpoczywaj na wsi” a wraz z nim oferta edukacyjna Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Zagrody edukacyjne reprezentowali Joanna i Tomasz Szyszko, którzy w Człuchowie (woj. pomorskie) prowadzą „Zagrodę Edukacyjną U Garncarza SZYSZKA”. Przez trzy dni odwiedzający stoisko mieszkańcy Trójmiasta i wczasowicze mogli samodzielnie wykonać naczynie z gliny, poznając tajniki zawodu garncarza oraz zapoznać się z zastosowaniem poszczególnych form naczyń glinianych w tradycyjnych gospodarstwach wiejskich.

 

 

 

Odwiedzający mogli ponadto wykonać samodzielnie małe formy plastyczne na drewnie i szkle pod okiem Alicji Wacholc z Zagrody Edukacyjnej „Gospodarstwo Agroturystyczne Lipy”, Danuty Dzwonkowskiej z gospodarstwa agroturystycznego w Stężycy oraz  malarki Urszuli Zimorskiej.

 

Stoisko promujące wieś jako miejsce atrakcyjnego wypoczynku zostało zorganizowane w trakcie Jarmarku Dominikańskiego posiadającego w Gdańsku ponad 750 letnia tradycję. Od połowy XIII w.  na sierpniowe Jarmarki do portu Gdańskiego przybywało ok. 400 statków z różnych krajów, oferując czeskie szkło, wschodnie futra i dywany, angielskie sukno, cygańskie garnki, gdańską wódkę i bursztyn, pierniki toruńskie, kaszubską ceramikę. Oprócz kupców Jarmark gromadził cyrkowców, kuglarzy, akrobatów i zespoły teatralne. Tradycja Jarmarku Dominikańskiego przerwana przez II wojnę światową została przywrócona w roku 1972. Podobnie jak w Średniowieczu współczesny Jarmark łączy w sobie handel i dobra zabawę. Ulice gdańskiej starówki wypełnione są kramami z galanterią, rękodziełem, antykami oraz żywnością.   Stoisko „Odpoczywaj na wsi” zostało ustawione na Targu Rybnym,  dawnym placu targowym sięgającym tradycją średniowiecza. Plac położony jest w północno-zachodnim narożniku Głównego Miasta, nad Motławą, w pobliżu dawnego zamku krzyżackiego. Całość obsługi stoiska promocyjnego zapewniła Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

 

Zobacz fotorelację

BAZA GOSPODARSTW EDUKACYJNYCH

Szukaj

 


WSTĄP DO SIECI
Sondy
Jestem