Szczegółowy widok

Olejarnia Świąteczna

Właściciel: Tomasz Kostrubiec
Województwo: lubelskie
Powiat: zamojski
Gmina: Łabunie
Miejscowość: Ruszów
Numer domu: 9
Poczta: 22-437 Łabunie
Telefon: 604292275
Fax: -
Poczta elektroniczna: biuro@olejarniaswiateczna.pl
Strona internetowa: www.olejarniaswiateczna.pl
Szerokość geograficzna: 50.385189
Długość geograficzna: 23.200416

Opis:

Olejarnia świąteczna znajduje się w połowie drogi pomiędzy Lublinem a Lwowem, na pograniczu Roztocza środkowego, Kotliny zamojskiej i Grzędy sokalskiej, 10 km od Zamościa.

 

Gospodarswo zajmuje się uprawą roślin oleistych (rzepak, len, rydzyk), przetwórstwem, sprzedażą produktów regionalnych i obsługą turystów. Produkowany przez olejarnię Olej świąteczny roztoczański został jako pierwszy z woj. lubelskiego wpisany na Listę produktów tradycyjnych. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich otrzymał Perłę 2008 za najlepszy polski produkt regionalny.

 

Obok czynnego małego zakładu produkcyjno-usługowego, znajduje się skansen olejarski z pięcioma kompletami maszyn olejarskich, narzędziami do młócenia, czyszczenia, mielenia zbóż i do obróbki lnu i konopi. Duża wiata służy do pokazów bicia oleju na dwuwiekowych maszynach, projekcji programów tematycznych i degustacji potraw regionalnych. Wiata wyposażona jest w stoły i ławy dla starszych i stoliki dla mniejszych dzieci. Za stodołą w małym sadzie jest urocze miejsce na ognisko(można też piec kiełbaski pod wiatą).

 

Gospodarstwo otoczone jest polami uprawnymi i łąkami z liczną ilością źródlisk rzeki Łabuńki. Duża wolna przestrzeń i bliskość wodopoju sprawia, że można obserwować z bliska dzikie ptaki i zwierzęta. W odległości około 500m od gospodarstwa, przy starym gościńcu znajduje się "Czarci zdrój"-wiążące się ze słynną  legendą o groszu.

 

Olejarnia świąteczna jest jednym z punktów roztoczańskiego ekomuzeum "Świąteczna kraina".
W 2011 roku gospodarstwo otrzymało II miejsce w konkursie na najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej w woj. lubelskim.


Więcej informacji:

a)  olej świąteczny roztoczański jest wpisany na Listę produktów tradycyjnych oraz otrzymał nagrodę Perła 2008 za najlepszy polski produkt regionalny

b) w 2011 gospodarstwo zajęło II miejsce w konkursie na najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej w woj.lubelskim

c)olejarnia świąteczna brała udział w programach tv "Kawa czy herbata", "Klimaty i smaki", "Podróżnik kulinarny".Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. "Jak drzewiej biło się olej"

2. "Jak to z lnem było"- od cennego włókna do złotego oleju


Powrót
-
możliwość zamówienia potraw regionalnych z roztocza
-
-