Szczegółowy widok

"Siedlisko Małgorzaty"

Właściciel: Małgorzata i Ryszard Urban
Województwo: lubelskie
Powiat: Puławy
Gmina: Kazimierz Dolny
Miejscowość: Cholewianka
Numer domu: 7A
Poczta: 24-120 Kazimierz Dolny
Telefon: 510157 111
Fax: -
Poczta elektroniczna: urbanmalgorzata@tlen.pl
Strona internetowa: siedliskomalgorzaty.pl
Szerokość geograficzna: 51.2981
Długość geograficzna: 21.9621

Opis:

„Siedlisko Małgorzaty” to miejsce, które pozwala na kontynuację tradycji rodzinnych oraz rozwijania zainteresowań własnych jak tez możliwości przekazania wiedzy i umiejętności grupom zainteresowanym tą dziedziną życia.


Siedlisko powstało w budynku mieszkalnym, dla jego potrzeb został zaadaptowany garaż znajdujący się w podpiwniczeniu którego ściany wykonane zostały zgodnie z kazimierską tradycją z białego wapienia, który nadaje pomieszczeniu szczególnego charakteru. W izbie najważniejsze miejsce zajmują 3 warsztaty tkackie. Dwa tradycyjne, wiekowe, służące   poprzednim pokoleniom , które udało się zaadaptować do pracy oraz jeden mały warsztat współczesny.


Inna część izby przeznaczona jest na zajęcia z zakresu palmiarstwa i tworzenia tradycyjnych kwiatów ozdobnych z ziół i innych roślin zarówno uprawianych, jak też rosnących dziko. Zajęcia z tego zakresu uzupełnione są zwykle opowiadaniami o roślinach, których używa się do palm – jakie mają znaczenie symboliczne i tradycyjne. Dzięki zawieszonym u pułapu ziołom pomieszczenie wypełnione jest zapachem charakterystycznym dla wzgórz kazimierskiego kamieniołomu.


Już w trakcie realizacji przedsięwzięcia okazało się, że „Siedlisko” można było w dużej mierze wyposażyć w sprzęty i urządzenia użytkowane wcześniej w naszej rodzinie: zydle, stoły, kredens, kolebkę itp. Nadało to specyficznego charakteru pomieszczeniu podkreślając nawiązanie do miejscowej tradycji. Udało się również stworzyć kącik szewca (z zasobów rodzinnych) oraz wyeksponować stroje charakterystyczne dla kultury Powiśla – zarówno odświętne jak też codzienne. Takie eksponaty interesują szczególnie dzieci i młodzież z uwagi na to, że czasami jest to dla nich pierwszy kontakt z tradycją w takim zakresie.


„Siedlisko” ma w swojej ofercie  obiekty m.in. takie jak: domek pszczelarza, w którym znajdują się sprzęty pszczelarskie, kurnik oraz drewnianą wiatę z piecem chlebowym.
„Siedlisko Małgorzaty” to miejsce , w którym odbywa się wiele spotkań o charakterze warsztatów, zajęć plastycznych promujących kulturę i tradycję ziemi kazimierskiej.


Więcej informacji:

„Siedlisko Małgorzaty” 12.12.2013 r. zostało wyróżnione przez Marszałka Województwa Lubelskiego dyplomem uznania za zajęcie II miejsca w V Edycji Konkursu „Za najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej w Regionie Lubelskim”.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. "Plastyka obrzędowa na ludowo"

2. "Szmaciaki dawniej i dziś”


Powrót