Szczegółowy widok

ZIOŁOWY DZBANEK

Właściciel: EWA NISIEWICZ
Województwo: warmińsko-mazurskie
Powiat: elbląski
Gmina: MŁYNARY
Miejscowość: SĄPY
Numer domu: 20
Poczta: 14-420 MŁYNARY
Telefon: 666111181
Fax: -
Poczta elektroniczna: ziolowydzbanek@gmail.com
Strona internetowa: -
Szerokość geograficzna: 54.152
Długość geograficzna: 19.694

Opis:

Swe wrota  otwiera szeroko na gości "Ziołowy Dzbanek" położony w  wiosce tematycznej Sąpy "Babia Dolina" w gminie Młynary. Umiejscowiony na obrzeżach wsi, zaprasza nas do obcowania z naturą, nad ziołowym ogródkiem unosi się zapach kuszącej macierzanki, a oczy cieszy widok kwitnących nagietków i lawendy w dostojnym towarzystwie lubczyka i arcydzięgla. Ale również  i swym niewątpliwym urokiem  przyciągają nas dzikorosnące zioła: parząca pokrzywa, szorstki żywokost i pachnący tatarak, które skrzętnie skrywają  w sobie  swe zdrowotne moce.


W zaciszu, jedynej w bliskiej i dalekiej okolicy, zielarskiej chacie, gdzie w oknach wiszą pęki ziół z pobliskich pól,  można zgłębić tajniki zielarskiego kunsztu, zapoznać się z ziołowym horoskopem ..., posmakować ziołowych fajerczaków ...
W owej izbie czas zatrzymał się, z każdego kąt zerkają na Nas dawne przedmioty użytku codziennego: dzieże, drewniane łopaty, nosidła do wody, prasa do sera, ręczny magiel, kręcący się kołowrotek, ale i można zobaczyć wesoło strzelające iskierki ognia w palenisku starodawnej kuchni kaflowej. Przez cały rok chata tętni życiem i zapachem, wyznaczanym przez pory zbioru ziół, więc warto wędrowcze zatrzymać się u jej wrót, by poczuć ziołowy  klimat.
Na chatę  swój cień o zachodzie słońca kładzie wiata garncarska, gdzie słychać furkot kół garncarskich. Postać garncarza pochyla się nad wirującym kołem, gdzie jego dłonie z bezkształtnej masy gliny wyczarowują dzbanki, kubeczki, talerze, które potem zostaną wypalane  w piecu garncarskim. W tym miejscu można poznać jeden z ginących zawodów jakim jest garncarstwo.
Na odwiedzających oczekują Gospodarze, aby podjąć ich staropolską gościnnością.  
I tak  w zaciszu owe zagrody nie tylko wypoczniesz, ale nauczysz się poprzez obserwacje i czynny udział w zgłębianiu tajników dawnych rzemiosł wiejskich: zielarstwa, garncarstwa,  oraz poznasz ogród ziołowy, dawne tradycje i rękodzieło wiejskie.

Od 2015 r. mamy 2 certyfikaty na produktu lokalnego Wysoczyzny Elbląskiej:
"Konfitura z jarzębiny"
"Nalewka pokrzywowo - miętowa".


Więcej informacji:

Nasze gospodarstwo jako jedne w powiecie elbląskim posiada obiekt stylizowany na chatę zielarską z pełnym wyposażeniem do zajęć z zielarstwa, a także jedyną wiatę garncarską z 5 kołami garncarskimi i piecem do owych zajęć. Obiekt posiada 3 budynki, które służą do prowadzenia różnorodnych zajęć: chatę zielarską z WC, prysznicem i sauną, wiatę garncarską z zapleczem kuchennym, 2 WC i prysznicem budynek z zachowaną ścianą muru pruskiego z aneksem kuchennym i 2 WC oraz ogród ziołowy.W budynkach znajdują się stoły i ławki do zajęć.

 

Od 2010 r. są realizowane w naszym obejściu  cykliczne warsztaty artystyczne w ramach projektu "Plecak pełne kultury powiatu elbląskiego" realizowanego przez LGD Wysoczyzna Elbląska, między innymi odbyły się warsztaty z gliny, decoupage, papieru czerpanego, florystyki itp. Od 2011 r. będąc prezesem Fundacji "Teraz My" organizuję u nas w ramach projektu "Wiła wianki i ...."  zajęcia artystyczne: decoupage, malowanie witraży, origami i zajęcia z zawodów ginących, takie jak: garncarstwo, zielarstwo itp.Wraz z mężem oprócz bycia rolnikami, pracujemy w gimnazjum i posiadamy wyższe wykształcenie pedagogiczne: mąż jest historykiem, a ja bibliotekarzem  oraz wiele studiów i certyfikatów potwierdzające nasze umiejętności np.: florystykę i wiele umiejętności z zakresu dawnych rzemiosł: zielarstwo, garncarstwo.

W 2015 r. otrzymaliśmy 2 certyfikaty na lokalny produkt Wysoczyzny Elbląskiej:
Nalewka pokrzywowo-miętowa
Konfitura z jarzębinyProgramy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. W ogrodzie ziołowym cuda się dzieją

2. Zioła w szkle zamknięte

3. Ziołowy papier czerpany

4. Lalki motanki - czas na ziołowe baby szafiary i sennice

5. Wiła wianki - zajęcia florystyczne

6. Od kubka mleka do osełki masła

 

Pozostałe programy:

1. W roli głównej gliniane cudeńka

2. Wieś zaczarowana z decoupage


Powrót