Szczegółowy widok

Zagroda Edukacyjna "Trójniaków"

Właściciel: Grzegorz Trójniak
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Gmina: Olesno
Miejscowość: Zalipie
Numer domu: 3
Poczta: 33-363 Zalipie
Telefon: 14 6412650
Szerokość geograficzna: 50.241565
Długość geograficzna: 20.840963

Opis:

Tradycyjna zagroda wiejska na Zalipiu - krainie zwanej Powislem Dąbrowskim, niemal całkowicie płaskim, którą przecinają liczne, maleńkie rzeczułki wpadające do Wisły, rozległe uprawne pola i malownicze stare wierzby.

 

Wieś Zalipie od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bubułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach.

 

W tej to krainie gospodarze zagrody oferują poznanie warsztatu wypieku tradycyjnego chleba i " bachorzy" - placków pieczonych na blasze w tradycyjnym piecu chlebowym. Ponadto prezentują zachowane sprzęty i urządzenia potrzebne do wykonania czynności piekarniczych. Gospodarze pokazują i uczą malowania tradycyjnych motywów kwiatów " zalipiańskich" na drewnianych elementach gospodarstwa domowego.

 

Oferują plac do zabaw ruchowych, organizują ognisko i grill z pieczeniem kiełbasek, częstują kompotem z owoców z gospodarstwa oraz chętnie opowiadają anegdoty związane z historią wsi.


Więcej informacji:

Zajęcia edukacyjne prowadzone będą w zaadoptowanym częściowo drewnianym a częściowo murowanym pomieszczeniu, które służyło do przechowywania płodów rolnych. Obecnie część drewniana jest izbą, w której prezentowana jest szopka Bożonarodzeniowa wykonana ze sklejki, a w całości malowana tradycyjnymi motywami kwiatów z Zalipia.

Istotną cechą jest to, żę postacie Świętej Rodziny i zwierząt są naturalnych rozmiarów. W tym pomieszczeniu prezentowane są również sprzęty i urządzenia, które były wykorzystywane w gospodarstwie domowym 100 lat temu. Są one sprawne i zostaną wykorzystane przez uczestników zajęć do pokzazów.W części murowanej postawiony został tradycyjny piec z cegły szmotułowej, w którym będzie pieczony chleb i "bachorze" Jest też solidny drewniany stół oraz ławy, gdzie uczestnicy warsztatów będą wykonywali czynności związane z przygotowywaniem ciasta. Na terenie zagrody znajduje się zadaszona wiata, gdzie można odpocząć i schronić się przed słońcem i deszczem.

Wokół trawniki, drzewa, teren ogrodzony i bezpieczny, a także drewniane siedziska oraz miejsce na ognisko i grilla. Na terenie zagrody jest tradycyjny sad z drzewami starych odmian, ponadto gospodarze posiadają ciekawie prowadzony ogród warzywny i zielarski. Ponadto właściciele posiadają hodowle drobiu ozdobnego, która cały czas się rozwija. Oferta jest całoroczna.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Kwiatek do kwiatka czyli zalipiańskie bukiety

2. Tradycyjne "blachorze" czyli jak w Zalipiu babki piekły na blasze


Powrót
NIE
Żona, syn