Szczegółowy widok

Centrum Pasterskie w Koniakowie

Właściciel: Kohut Piotr
Województwo: śląskie
Powiat: cieszyński
Gmina: Isdebna
Miejscowość: Koniaków
Ulica: Koniaków Szańce 33
Poczta: 43-474 Koniaków
Telefon: 694 844 840
Fax: -
Poczta elektroniczna: kolyba@op.pl
Strona internetowa: centrumpasterskie.pl
Szerokość geograficzna: 49.5514
Długość geograficzna: 18.9454

Opis:

Baca Piotr Kohut prowadzi tradycyjny kulturowy wypas ok. 1100 owiec na halach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, dbając o zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz bioróżnorodności na terenach górskich.

W naszym rodzinnie prowadzonym Centrum Pasterskim w Koniakowie można zobaczyć przykłady karpackich zwierząt pasterskich: owce, kozę i krowy, zapoznać się ze sposobem wyrobu tradycyjnych serów regionalnych, lub też wziąć udział w warsztatach edukacyjnych związanych z rękodziełem ludowym i przeróbką wełny. W skład naszego Centrum
Pasterskiego wchodzą: tradycyjny drewniany szałas - bacówka, gdzie wyrabiamy sery, gazdówka z żywymi zwierzętami oraz interaktywna wystawa pasterska – każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno przedszkolaki jak i dzieci szkolne, młodzież, dorośli i starsi, szczególnie zaś polecamy nasze gospodarstwo  rodzinom wielopokoleniowym – pokażemy Wam jak przy obróbce wełny można wspólnie ciekawie spędzić czas tworząc rzeczy użytkowe, dekoracje, a nawet dzieła sztuki.

Nasze Centrum Pasterskie jest zlokalizowane na przysiółku Szańce, skąd rozpościerają się
piękne widoki na Ochodzitą, Tyniok i Baranią Górę, jak również na pogranicze polsko – czesko – słowackie.


Pasterstwo daje nam przede wszystkim możliwość autentycznego kultywowania tradycji, obrzędów i zwyczajów góralskich w codziennym życiu. Centrum Pasterskie to miejsce, gdzie często - zwłaszcza w okresie letnich wakacji - spędza czas nasza wielopokoleniowa rodzina, więc nie bądźcie zaskoczeni, że zastaniecie tu nasze dzieci - tkające na krosnach, gręplujące wełnę lub karmiące jagnięta.

Dla wszystkich odwiedzających jest dostępna bezpłatnie interaktywna ścieżka edukacyjna z obróbką wełny, więc można śmiało próbować swoich sił w jej czesaniu, przędzeniu, robótkach ręcznych, tkaniu oraz filcowaniu.   Zapraszamy na coroczne wydarzenia pasterskie w Koniakowie, takie jak m.in.:
„Miyszani Owiec” w maju, „Smaki Karpat – Czas na Bryndzę” w długi weekend Bożego Ciała, „Strzyżenie owiec” w lipcu, „Jarmark Pasterski” w sierpniu oraz „Rosód owiec” we wrześniu.


Czynne cały rok - w godz. od 10:00 do 18:00.  Bezpłatny parking zarówno dla samochodów osobowych jak i dla autokarów oraz plac zabaw dla dzieci w okresie letnim. Tuż obok znajduje się Sklep Góralski - z pamiątkami regionalnymi oraz ze strojami góralskimi z regionu Trójwsi
Beskidzkiej, które również warto obejrzeć, tym bardziej że nie są to eksponaty muzealne, ale autentyczne stroje noszone w Beskidzie Śląskim w dzisiejszych czasach. Po sąsiedzku znajduje się Muzeum Koronki oraz Galeria - izba twórcza - gdzie można zobaczyć wyroby rękodzieła z koronki i ceramiki, instrumenty ludowe oraz malarstwo i rzeźbę lokalnych twórców ludowych.


Prowadzimy również pokazy wyrobu serów z degustacją, prelekcje pasterskie i edukacyjne warsztaty rękodzieła dla grup - min. 20 osób - są one organizowane odpłatnie po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i ustaleniu szczegółowego programu.


Adres: 43-474 Koniaków 33, e-mail: kolyba@op.pl, www.centrumpasterskie.pl; kontakt tel. + 48 694 844 840Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Kto ma owce ten ma sery

2. Co nam dają owce

3. Wełna owcza w rękach małego artysty


Powrót
-
Degustacje tradycyjnych produktów regionalnych - sery: oscypki, korbacze, bundz, bryndza, redykołki, itp
rodziny wielopokoleniowe
Rodzina gospodarza (żona oraz dzieci)