Szczegółowy widok

Zagroda edukacyjna

Właściciel: Janina i Andrzej Sokołowscy
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Gmina: Dąbrowa Tarnowska
Miejscowość: Gruszów Wielki
Numer domu: 22
Poczta: 33-200 Dąbrowa Tarnowska
Telefon: 14 642 40 23
Fax: -
Poczta elektroniczna: -
Strona internetowa: facebook: Sokolowskidt
Szerokość geograficzna: 50.1909
Długość geograficzna: 21.0308

Opis:

Certyfikowane gospodarstwo ekologiczne prowadzone przez rodzinę o tradycjach  piekarnictwa, oferuje  poznanie warsztatu  wypieku tradycyjnego chleba i "blachorzy"- placków pieczonych na blasze. Szamotowy piec chlebowy oraz warsztat narzędzi piekarniczych pozwoli poznać  zawód dawnego piekarza. Gospodarze opowiedzą o pracy na roli, uprawach zbóż i całym procesie powstawania chleba.
Do dyspozycji gości jest przydomowy ogród warzywny i ziołowy. W drewnianej stuletniej stodole  jest wystawa starych narzędzi rolniczych niezbędnych w każdym gospodarstwie. Goście będą mogli karmić kolorowy drób oraz króliki. Można wyruszyć na wycieczkę do pobliskiego lasu. Teren całego gospodarstwa jest ogrodzony, gospodarze zapewnili plac  zabaw dla najmłodszych, miejsce na ognisko i grill. Gospodarze zabawią gawędami i wesołymi opowieściami z czasów ich młodości.


Więcej informacji:

Zajęcia edukacyjne prowadzone są  na terenie gospodarstwa, które zostało do tego celu odpowiednio przystosowane. W części murowanej jest duża przestronna część kuchenna, w której postawiono tradycyjny piec  chlebowy, pomieszczenie, w którym można zasiąść przy wspólnym stole, aby zjeść, napić sie kompotu a nawet rysować.
Zajęcia warsztatowe będą uczyły procesu powstawania tradycyjnego chleba, i tradycyjnych placów na blasze tzw. blachorzy. Stała wystawka narzędzi rolniczych pozwoli poznać tradycyjny starodawny sprzęt piekarniczy oraz inne urządzenia do prac gospodarskich.
Na terenie zagrody jest odremontowana, przestronna stodoła, która pozwoli przeprowadzać również zajęcia warsztatowe. Wokół dużo zieleni, ogródek z ziołami z którego grupy mogą zrywać świeże zioła na wypieki z pieca. Gospodarze maja w osobnej zagrodzie kolorowe kury, kaczki oraz króliki, które będzie można karmić. Teren ogrodzony i bezpieczny, są drewniane siedziska oraz  miejsce na ognisko i grill. Dla najmłodszych jest plac zabaw, gdzie dzieci będą mogły na świeżym powietrzu sie bawić. Oferta jest aktualna od kwietnia do października i  adresowana jest dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Od ziarenka do bochenka


Powrót
-
serwowanie kompotów z własnych owoców ze sadu, ziół, swoich wypieków
-
rodzice