Szczegółowy widok

"Zagroda na Ludowo"

Właściciel: Bogumiła i Tadeusz Wójcik
Województwo: lubelskie
Powiat: lubelski
Gmina: Krzczonów
Miejscowość: Olszanka
Numer domu: 47
Poczta: 23-110 Krzczonów
Telefon: 81 566 41 83
Fax: -
Poczta elektroniczna: bogusia_183@wp.pl
Strona internetowa: www.noclegnaludowo.pl
Szerokość geograficzna: 51.040378
Długość geograficzna: 22.731132

Opis:

Gospodarstwo agroturystyczne Bogumiły i Tadeusza Wójcików położone jest w miejscowości Olszanka, w gminie Krzczonów, w odległości 32km na południowy-wschód od Lublina.
Ze względu na krajobraz najbardziej charakterystyczny dla Wyżyny Lubelskiej został tu utworzony Krzczonowski Park Krajobrazowy. Jest to obszar z licznymi wąwozami lessowymi oraz charakterystycznymi piaskowcami ostańcami denudacyjnymi (najwyższy ma 281m n.p.m.) Krajobraz rolniczy przeplatany jest lasami dębowo-grabowymi z domieszką buka będącymi rajem dla grzybiarzy. w lasach są utworzone trzy rezerwaty starodrzewia. Ponadto są oznaczone trzy ścieżki edukacyjne. W odległości 3km od gospodarstwa w kierunku Krzczonowa znajdują się ciekawe Kurhany Słowiańskie liczące ponad 1000 lat i cmentarz z I Wojny Światowej.


Oprócz walorów krajobrazowych i kulturowych ważnym atutem naszego regionu jest nieskażone środowisko. Nigdy nie było tu zakładów przemysłowych i to utrzymuje się na chwilę obecną.


Właściciele prowadzą gospodarstwo rolne nastawione na hodowlę bydła mlecznego, uprawę roślin zbożowych i okopowych. W przydomowej hodowli jest kilka kóz i stado drobiu: gęsi, kaczki, kury.

Gospodarstwo agroturystyczne dysponuje pięcioma pokojami z możliwością zakwaterowania 20 osób, możliwe jest wyżywienie nakierowane na potrawy regionalne. Ponadto posiada dobrze wyposażoną kuchnię do przeprowadzania warsztatów kulinarnych. Jest zapewnione pomieszczenie do przeprowadzania zajęć z twórczości ludowej. Wzorcem są zbiory w kąciku regionalnym.
Budynek wyposażony jest w osobny aneks kuchenny dla gości. Do dyspozycji jest pole biwakowe, grill, altanka, plac zabaw dla dzieci. Gospodarstwo posiada zarybiony staw. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia rowerów.


Gospodarstwo organizuje imprezy plenerowe promujące wieś i dziedzictwo kulturowe regionu krzczonowskiego. Propozycja dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, a także turystów indywidualnych. Zainteresowani wraz z gospodarzem mogą czynnie uczestniczyć w pracach polowych i hodowli zwierząt.


Współwłaścicielka gospodarstwa jest prezesem Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz wiceprzewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich. Owocuje to aktywnym propagowaniem naszego dziedzictwa kulturowego poprzez prowadzenie warsztatów, pokazów, wystaw i promocją poza województwem lubelskim własnego folkloru i sztuki ludowej. Warto jest uczestniczyć w imprezach naszej gminy Krzczonów, zasłużoną sławą cieszą się : Jarmark Wielkanocny (przedostatnia niedziela przed Wielkanocą) połączony z konkursem na pisankę współczesną i tradycyjną, procesja w Niedzielę Palmową z palmami do 5 metrów wysokości, dożynki gminne, impreza na szczeblu powiatowym Kiszeniaki - Kwaszeniaki, w ubiegłym roku gościł na niej przedstawiciel ambasady USA.

 

Hafty Bogumiła Wójcik

Pisanki Bogumiła Wójcik


ZAPRASZAMY
WYJEDZIESZ ZADOWOLONY
WZBOGACONY O NOWE UMIEJĘTNOŚCI I WIADOMOŚCI
NACIESZYSZ SIĘ CZYSTYM POWIETRZEM I PIĘKNĄ PRZYRODĄ


Więcej informacji:

Region krzczonowski słynie z własnego folkloru i sztuki ludowej. Współwłaścicielka gospodarstwa Bogumiła Wójcik jest prezesem Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Na terenie gminy, wykonuje swoje prace wiele twórczyń ludowych, które chętnie angażują się w przekazywaniu tradycji ludowych.


Zaproszenie do nas gości daje możliwość poszerzenia wiedzy na temat twórczości ludowej i poznanie charakteryzujący nasz teren  tradycyjnej zdrowej  żywności.
Gospodarstwo agroturystyczne powstało przy  typowym gospodarstwie wiejskim.
Zamierzeniem właścicieli jest bardziej efektywne wykorzystanie jego potencjału ludzkiego i materialnego poprzez utworzenie Zagrody Edukacyjnej.
Nasze zasoby to:
- w oborze: krowy mleczne, cielaki (bezpieczne dokarmianie w oborze, wypas na pastwisku w okresie letnim, pokaz ręcznego dojenia krowy i udój dojarką konwiową),
- w koziarni: kozioł-cap, koza-matka, małe kózki(bezpieczne dokarmianie, pokaz ręcznego dojenia, zabawa z kózkami),
- w stodole ( pokaz przechowania siana i słomy, przygotowanie karmy dla zwierząt),
- w pomieszczeniu gospodarczym( wielka kaź mleka, pokaz co się dzieje z mlekiem od krowy),
- w kurniku( karmienie kur, kurczaków, kaczek, oraz zbieranie jajek),
-  warsztaty ludowe np. dawne techniki prania odzieży, haftowanie, wicie tradycyjnych palm wielkanocnych i wieńców dożynkowych, pisanie pisanek prowadzone przez osoby od wielu lat propagujące tradycje ludowe naszego regionu,
- na podwórku ( prezentacja dawnych przedmiotów gospodarczych i narzędzi rolniczych),
- na łące( gry i zabawy, oraz prezentacja wypasu krów).


Powyższe  zasoby będą wykorzystane do realizacji zajęć edukacyjnych, które będą miały za zadanie zdobycie głównie przez dzieci i młodzież wiedzy o realiach życia na wsi. Są to korzystne warunki do porównania pracy dawniej i dziś.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. Co nam dają plony pól? Będą żniwa.

2. Tradycyjna żywność - skąd się biorą produkty do przygotowania racuszków drożdżowych?

3. Kukuryku, co się dzieje w kurniku?

4. Ścieżka mleka - od krowy do kubeczka pełnego mleka.

5. Poznaj strój ludowy krzczonowski i dawne ubiory wiejskie.


Powrót
wycieczki piesze i rowerowe, grzybobranie, imprezy edukacyjne zwiazane, z czterema porami roku np. dożynki, kiszeniaki-kwaszeniaki, wykopki, jarmark wielkanocny
wypożyczalnia rowerów, plac zabaw, pole biwakowe, grill, altanka,konsumpcja potraw regionalnych i tradycyjnych wypieków przygotowanych podczas warsztatów
twórcy ludowi- pisanie pisanek techniką batikową
twórcy ludowi, osoby z rodziny gospodarzy