Szczegółowy widok

"PSZCZÓŁKI"

Właściciel: Agnieszka Król
Województwo: małopolskie
Powiat: proszowicki
Gmina: Pałecznica
Miejscowość: Niezwojowice
Numer domu: 23
Poczta: 32-109 Pałecznica
Telefon: 660 431 061
Fax: -
Poczta elektroniczna: gospodarstwo.pszczolki@gmail.com
Strona internetowa: www.pszczolki.org.pl
Szerokość geograficzna: 50.3167
Długość geograficzna: 20.3167

Opis:

Gospodarstwo ekologiczne "pszczółki" zlokalizowane w województwie małopolskim w zacisznym uroczym zakątku gminy Pałecznica w miejscowości Niezwojowice. Z dala od zgiełku miasta, można świetnie wypocząć o każdej porze roku - gospodarstwo świadczy bowiem usługi całoroczne.

 

Gospodarstwo położone jest w sąsiedztwie malowniczych stawów rybnych o łącznej powierzchni 4 ha, oraz naturalne źródełko przy którym czas staje w miejscu. Przyjemne otoczenie działki wypełnia też sad owocowy, w którym znajduje się pasieka i dom pszczelarza wykorzystywany jako inhalatorium dostępne dla zwiedzających oraz pszczela sala dydaktyczna pozwalająca przybliżyć życie rodziny pszczelej.

 

Do dyspozycji zwiedzających nasze gospodarstwo jest aleja lipowa, gdzie w okresie lipca zbieramy kwiat lipowy na herbatę. Od 2007 roku gospodarze organizują ogólnopolskie plenery malarskie, a od 2012 organizujemy plener "piękno oczami dzieci-historia przez sztukę" z udziałem dzieci, które pod okiem artystów malarzy rozwijają swój talent malarski i zdobywają fachową wiedzę dotycząca malarstwa.

 

"Pszczółki" - zajęcia edukacyjne prowadzone przez pszczelarza w pracowni pszczelarskiej przybliżenie prac sezonowych. Prezentacja narzędzi pasiecznych (ule, ramka pracy, miodarka, odsklepiarka, podkurzacz, kombinezon pszczelarski, drobny sprzęt pasieczny) -degustacja miodów odmianowych połączona z bajkową prezentacją w oparciu o obraz: "życie rodziny pszczelej w ciągu roku" interesujące i zabawne opowiadanie wierszem nagrane przez krakowskiego aktora Krzysztofa Góreckiego.

 

- wizyta w ulu inhalacyjnym odwiedzający w bezpiecznym domku podglądają przez szybkę życie rodziny pszczelej, mogą poznać piękny zapach olejków eterycznych, miodów i innych produktów pszczelich w ulu inhalacyjnym, jeśli ktoś ma kłopoty z drogami oddechowymi, bólem gardła to tu sie uodporni, taka inhalacja ma zbawienny wpływ na alergików i tych którzy chorują na katar sienny. W czasie spotkania z pszczołami i pszczelarzem można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o historii polskiego pszczelarstwa, poznać rózne typy uli. Dla odważnych prowadzimy pokazy przy otwartym ulu gdzie można zobaczyć cały skład rodziny i gromadzone przez nią zapasy.

 

-prezentujemy sposób wytwarzania świec z wosku pszczelego, każdy z uczestników może zrobić samodzielnie taką świecę, którą zabierze do domu. Palenie świec z wosku pszczelego ma korzystny wpływ na nasze zdrowie (jonizacja powietrza, oczyszczanie i udrożnienie dróg oddechowych).

 

"Salon poezji" -organizujemy spotkania, niecodzienne widowisko realizowane ścieżką patriotyczną i regionalną czytając wiersze i poematy przy oprawie muzycznej salon poezji organizowany jest od roku 2009.

 

-"Pan Tadeusz" dla miłośników języka polskiego prowadzimy multimedialne spotkanie z historią polski wraz z prezentacją obrazów, stworzonych przez Józefa Juszczyka. Artysta inspirował się pracami Michała Elwira Andriollego, twórcy pierwszych i najsłynniejszych ilustracji do "Pana Tadeusza" zamówionych przez f. H. Richtera. W efekcie powstała galeria 37 obrazów olejnych o wymiarach 85cmx90cm olej/płótno.

 

-"Racławice" projekt realizowany w ramach LGD" wychowanie w duchu patriotycznym przez prezentację książki "Racławice" powieść wierszem w 6 księgach z prezentacją 18 obrazów o wymiarach 40cmx30cm olej/płótno prezentacja z audio bukiem.

 

Gospodarstwo proponuje ponadto:

-"Karp" doskonałym uzupełnieniem dnia jest połów karpia gospodarstwo udostępnia stawy rybne gdzie, każdy z uczestników może na wędkę złowić okazałego karpia, a następnie samodzielnie go przyrządzić na grillu lub w wędzarni, czy też tradycyjnie na patelni.

 

-"Darcie pierza" w celu przypomnienia dawnych obyczajów, gospodarze organizują darcie pierza, które polega na tym, aby z całych piór oskubać tylko te miękkie części, uzyskując puch z piór z których robi się małe podusie zwane jaśkami, można je nabyć w gospodarstwie za odpowiednią opłatą (cena za poszewkę 10 zł, cena za pierze według cen na rynku pierza).

 

-"Śliwka" jesienią organizujemy tydzień suszenia śliwki, podczas którego można podejrzeć proces suszenia i smażenia powideł.

 

-"Zagroda dla najmłodszych" - spotkanie z domowymi zwierzętami: gęsiami, kaczkami, przepiórkami, kurami, królikami) ich dokarmianie i pojenie, zbieranie jajek.

 

"Eko-sklep" w dzisiejszych czasach rośnie świadomość ludzi dotycząca szkodliwości chemii w żywieniu, dlatego też pragną coraz lepiej i zdrowiej odżywiać się. Wychodząc im naprzeciw postanowiliśmy stworzyć sklep ze zdrową żywnością i zaoferować naszym klientom zdrowe, ekologiczne produkty takie jak: warzywa, owoce, zioła, jaja, pieczywo (chleb wiejski), mleko od krowy i kozy, sery, produkty zbożowe, przetwory owocowe i warzywne, gęsi, kury, kaczki, przepiórki, ryby.

 

Mając na uwadze świeżość i najwyższą jakość, odbiór towarów po ustaleniu terminu.


Więcej informacji:

Gospodarstwo ekologiczne "Pszczółki" położone jest w województwie małopolskim, w malowniczej gminie Pałecznica, w spokojnej miejscowości Niezwojowice. Gospodarstwo o powierzchni 5 ha zostało zakupione przez rodzinę królów w latach 70-tych, w budynku podworskim w którym zamieszkali, była prowadzona szkoła gminna, obecnie też służy jako sala wykładowa.

 

Do działki przylegają stawy rybne. Przyjemne otoczenie działki wypełnia sad owocowy, w którym znajduje się pasieka i dom pszczelarza - inhalatorium dostępne dla zwiedzających. Posiadamy pszczelą salę dydaktyczną pozwalającą przybliżyć życie rodziny pszczelej.

 

Do dyspozycji odwiedzających nasze gospodarstwo jest aleja lipowa. Dla dzieci przygotowany jest również plac zabaw. Całość obiektu jest ogrodzona, co stwarza bezpieczeństwo dla odwiedzających.Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. "Śliwka"

2. "Zagroda zwierząt"

3. "Darcie pierza"

4. "Życie rodziny pszczelej w ciągu roku"

5. "Wędkowanie"

6. "Ekologiczny ogródek - świeże jedzenie z ogrodu

7. "Chleb na zakwasie - prawdziwy smak tradycji"

 

Dodatkowe programy:

- Salon poezji "Pan Tadeusz"

- Salon poezji "Racławice" Włodzimierz Tetmajer


Powrót
ZAJĘCIA PLASTYCZNE-PLENER MALARSKI DLA AMATORÓW I PROFESJONALISTÓW
LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO - PAN TADEUSZ W KOLEKCJI 36 OBRAZÓW SALON POEZJI CZYTANIE POEMATU ADAMA MICKIEWICZA, LEKCJA HISTORII-TEATRUM BITWY POD RACŁAWICAMI
NIEPEŁNOSPRAWNI, SŁABOSŁYSZĄCY-NIESŁYSZĄCY, NIWIDOMI
ANIMATORZY